Nya regler för gym- och sportanläggningar

Fredagen den 8 januari 2021 fattade riksdagen beslut om en tillfällig pandemilag för Covid-19. En följd av nya lagen är nya regler för gym- och sportanläggningar i syfte att undvika trängsel och minska smittspridningen. Den nya pandemilagen träder i kraft redan nu på söndag den 10 januari 2021.

8 januari 2021

Nytt för oss är att våra center är skyldiga att erbjuda varje besökare minst 10 kvm att förfoga över. Vi är också skyldiga att redovisa synligt i entrén hur många som får vistas i våra lokaler samtidigt. 

I skrivande stund arbetar vi med att räkna fram maxtak för antal besökare på de olika ytorna i våra lokaler. Så snart det är klart sätter vi upp anslag på alla våra center. Redan nu kan vi utifrån vår besökshistorik konstatera att vi kommer att kunna följa det nya regelverket och samtidigt vara trygga med att vi kan erbjuda våra medlemmar samma träningsmöjligheter som innan lagändringen.

Här kommer exempel på anpassningar som vi har gjort tidigare för att våra medlemmar ska kunna hålla i sin träning och fullfölja sin viktminskningsresa:

  • Antal platser i träningscirkeln är begränsade till åtta personer i taget
  • Alla besökare checkar in och checkar ut på centret för att vi i realtid ska kunna följa hur många som vistas i lokalerna
  • Coaching sker på distans via telefon eller videomöte
  • Föreläsningar sker via videokonferens
  • Personlig Träning och PT Small Group sker utomhus eller via videokonferens
  • Gruppträning sker dagligen via livesändningar i vår You Tube-kanal
  • Träningsprogram för hemmaträning erbjuds alla medlemmar via Itrim online
  • Vi uppmanar alla som kan att byta om och duscha hemma
  • Det är vi tillsammans som kan bromsa smittspridningen, och det är vår främsta uppgift på Itrim att se till att alla våra medlemmar kan fortsätta att ta hand om sin hälsa för att må bra och öka motståndskraften mot sjukdomar, inklusive Covid-19.

Vill komma igång och hitta anpassningar som passar just dig, kontakta oss så hjälper vi dig.

Var rädd om dig! Och fortsätt att ta hand om din hälsa!